Answer:
742.2 L
Explanation:
First we must find the number of moles of nitroglycerine reacted.
Molar mass of nitroglycerine= 227.0865 g/mol
Mass of nitroglycerine involved = 1×10^3 g
Number of moles of nitroglycerine= 1×10^3g/227.0865 g/mol
n= 4.40361 moles
T= 1985°C + 273= 2258K
P= 1.100atm
R= 0.082atmLmol-1K-1
Using the ideal gas equation:
PV= nRT
V= nRT/P
V= 4.40361× 0.082× 2258/1.1
V= 742 L
<u>Answer:</u> The amount of white phosphorus is 0.0199 moles
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles, we use the equation:

We are given:
Given mass of white phosphorus = 2.478 g
Molar mass of white phosphorus = 124 g/mol
Putting values in above equation, we get:

Hence, the amount of white phosphorus is 0.0199 moles
when the metal is lost heat and the calorimeter of water is gained the heat
and when the heat lost = the heat gained so,
(M*C*ΔT)m = (M*C*ΔT)w
when Mm= mass of the metal = 30 g
Δ Tm = (80-25) = 55 °C
and Mw = mass of water = 100 g
Cw is the specific heat of water = 4.181 J/g.°C
ΔTw = (25-20) = 5 °C
so by substitution:
∴ 30* Cm*55 = 100 * 4.181 * 5
∴Cm (specific heat of metal) = (100*4.181*5)/(30*55)
∴C of metal = 1.267 J/g.°C
Answer:
7.35 moles of oxygen
Explanation:
First of all, for 1 mole of H₂CO₃ we have 3 moles of oxygen (can be deduced from the chemical formula of the acid), then the moles of oxygen in 2.45 mole of the compound, which are given in the question, from the carbonic acid will be:
If in 1 mole of H₂CO₃ we have 3 moles of oxygen
The in 2.45 moles of H₂CO₃ we have X moles of oxygen
X = ( 3 × 2.45 ) / 1 = 7.35 moles of oxygen
Answer:
0.11 mol
Explanation:
<em>This is the chemical formula for acetic acid (the chemical that gives the sharp taste to vinegar): CH₃CO₂H. An analytical chemist has determined by measurements that there are 0.054 moles of oxygen in a sample of acetic acid. How many moles of hydrogen are in the sample?</em>
Step 1: Given data
- Formula of acetic acid: CH₃CO₂H
- Moles of oxygen in the sample of acetic acid: 0.054 moles
Step 2: Establish the appropriate molar ratio
According to the chemical formula of acetic acid, the molar ratio of H to O is 4:2.
Step 3: Calculate the moles of atoms of hydrogen
We will use the theoretical molar ratio for acetic acid.
0.054 mol O × (4 mol H/2 mol O) = 0.11 mol H