To most geologists, the term "acid test" means placing a drop of dilute (5% to 10%) hydrochloric acid on a rock or mineral and watching for bubbles of carbon<span> dioxide gas to be released. The bubbles signal the presence of carbonate minerals such as</span>calcite<span>, </span>dolomite<span>, or one of the minerals listed in Table 1.</span>
Answer:
- 0.0249% Sb/cm

Explanation:
Given that:
One surface contains 1 Sb atom per 10⁸ Si atoms and the other surface contains 500 Sb atoms per 10⁸ Si atoms.
The concentration gradient in atomic percent (%) Sb per cm can be calculated as follows:
The difference in concentration = 
The distance
= 0.2-mm = 0.02 cm
Now, the concentration of silicon at one surface containing 1 Sb atom per 10⁸ silicon atoms and at the outer surface that has 500 Sb atom per 10⁸ silicon atoms can be calculated as follows:

= - 0.0249% Sb/cm
b) The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 1 Sb atoms can be calculated by using the formula:

Lattice parameter = 5.4307 Å; To cm ; we have
= 

= 
The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 500 Sb can be calculated as follows:

= 
= 
Finally, to calculate the concentration gradient



Answer:
Explanation:
In 150 ml of .06 g / ml solution , gram of iodine = 150 x .06 g = 9 g
Let volume of given concentration of .12 g / ml required be V
In volume V , gram of iodine = V x .12 g
According to question
V x .12 = 9 g
V = 9 / .12 = 75 ml
So, 75 ml of .12 g/ml will be taken and it is diluted to the volume of 150 ml to get the solution of required concentration .
I believe that the answer is A) All Nitrogen atoms have 7 protons
i think it's A. cause CH is 1:1 and if you reduce C2H2, the ratio would also be 1:1