Answer:
Internal Rate of Return (IRR) 9,00%
Explanation:
We use excel or a spreadsheet to calculate this ratio. See document attached.
We use a cash flow to solve this problem.
At moment 0 we have the investment cost , in this case $365,695. From period 1 to period 9, we have incomes o benefits of $61,000. Then, we calculate the Net cash flow that is the difference between benefits and cost.
We use all the result (positive and negative) in Net cash flow to get the IRR.
Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
Unit of account:
There are some functions of money or we can say that characterstics of money:
(a) Medium of exchange
(b) Store of value
(c) Unit of account
(d) Standard of deferred payments
Sea shells are precious items but one cannot properly split divide those sea shells into small denominations like money does. Money is easily storable, people use as a medium of exchange and unit of account.
By unit of account we mean that we can easily measure the value of goods and service and many things in monetary terms but we cannot measure in terms of sea shells.
That's why sea shells unfit to act as money today.
Answer:
a. $10,311
b. $0
c. $9,546.95
Explanation:
a. Deferred tax asset account:
= Deferred tax asset 2019 + Deferred tax asset 2020
Deferred tax asset 2019 = Bad debt for book purposes * tax rate
= 196,400 * 21%
= $41,244
Deferred tax asset 2020 = Bad debt for tax purposes * tax rate
= 147,300 * 21%
= -$30,933
Deferred tax account balance = 41,244 + (- 30,933)
= $10,311
b. Deferred tax liability account = $0
From the given details there are no tax liabilities.
c. Cost to Mini;
= Deferred tax asset * Present value factor
= 10,311 * 0.9259
= $9,546.95
Answer:
Effective annual rate = 6.82 %
Explanation:
given data
loan = 65 % of $2.5 million = $1625000
monthly payment pmt = $10,400
time = 30 year = 30 × 12 = 360
solution
we get here rate first by present value
present value = pmt ×
..........1
$1625000 = $10400 ×
15.625 =
solve it we get
r = 0.5517%
and Effective annual rate will be
Effective annual rate =
Effective annual rate = 
Effective annual rate = 0.068250
Effective annual rate = 6.82 %
Answer:
Net Investment = 4,000
Explanation:
Gross Investment = 10,000
Depreciation = Market Value - Book value
Depreciation =26,000 - 20,000
Depreciation = 6,000
Net Investment = Gross Investment - Depreciation
Net Investment = 10,000 - 6,000
Net Investment = 4,000
NOTE: Gross investment for 2017 will be the 3 new beds that Sophie bought during 2017 at a total cost of 10,000. To calculate Net investment we should calculate depreciation first by deducting book value from market value.