Answer: c)[50,60]
Step-by-step explanation:
The Empirical rule says that , About 68% of the population lies with the one standard deviation from the mean (For normally distribution).
We are given that , The heights of students in a class are normally distributed with mean 55 inches and standard deviation 5 inches.
Then by Empirical rule, about 68% of the heights of students lies between one standard deviation from mean.
i.e. about 68% of the heights of students lies between 
i.e. about 68% of the heights of students lies between 
Here, 
i.e. The required interval that contains the middle 68% of the heights. = [50,60]
Hence, the correct answer is c) (50,60)
Let x = the length of the rectangle
Let w= the width
Two sections are required, hence 2w of fence required
2x+3w=500
this can be written as:
3w=1500-2x
w=(1500-2x)/3
Area=x*w
replacing w with our expression:
A=x(1500-2x)/3
A=(500x-2x^2)/3
This is a quadratic equation, if we find the axis of symmetry we will know what value of x gives maximum area:
Axis of symmetry: x=-b/2a
From our equation we get:
a=-2/3; b=1500/3
thus
x=(1500/3)/(-(-2/3))
x=750
thus the maximum area will be given by length of 750
Answer:
Step-by-step explanation:
Area of trapezium = 1/2 × h (a+b) = 864 cm^2
where h is the height and a and b are the two parallel sides
h = 24 cm
a = 30 cm
b = ?
1/2 × 24 ( 30 + b ) = 864
12 ( 30 + b ) = 864
30 + b = 864/12
30 + b = 72
b = 72 - 30
b = 42
Therefore the lenght of other base = 42 cm
Plz mark it as brainliest !!!!!!!!!!
Answer:
I think it is maybe 19% but Idk.
Because 14 would seem to low without work and the other are pretty high so im just guessing.