Then, 15 - x is the distance ran in the second part.
The time, t1, for the first part is t1 = xmi / 8mi/h
The time, t2, for the second part is t2 = (15 - x)mi / 20mi/h
The total time is t1 + t2 = 1.125 h
Then x/8 + (15 - x) / 20 = 1.125
To solve for x, multiply both sides by 40 (this is the least common multiple)
5x + 30 - 2x = 45
3x = 15
to find x divide: 15/3=5
And 15 - x = 10 mi.
First part:
Speed: 8mi/h
Distance: 5 mi
Time: 5mi/8mi/h = 5/8 h = 37.5 minutes
Second part
Speed: 20 mi/h
Distance: 10 mi
Average speed: 15mi/1.125h =13.33 mi/h
Distance: 15mi
Time: 1.125 h = 67.5 minutes
Answer:
The equation is:
(2×π×r×4r)+(2×π×r^2)= A
The maximum radius of the can they will produce = 1.7 inches
Step-by-step explanation:
Please see the attached files for explanation
The survey is biase because it is only surveying shoppers that have registered on the website,.
To solve the problem shown above, you must apply the proccedure shown below:
1. You must use tthe formula for calculate the volume of a sphere, which is:
V=4πr³/3
V is the volume of the sphere.
r is the radius of the sphere (r=3.5 inches)
2. When you susbstitute these values into the formula shown above, you obtain the volume of the sphere. Therefore, you have:
V=4πr³/3
V=4π(3.5 inches)³/3
3. Therefore, the answer is:
V=179.5 inches³
Answer: The answer is Big Deals.
Step-by-step explanation: