case 1,
Let the CP be ₹x,
SP = ₹2400
Profit = SP – CP
= 2400 – x
Profit % = {(2400–x)/ x} × 100%
According to the question,
{(2400–x)/ x} × 100 = 25
=> (2400–x)/ x= 25 /100
=> 100(2400–x) = 25x [ cross multiplication]
=> 240000 – 100x = 25x
=> 240000 = 25x + 100x
=> 240000 = 125x
=> 240000/125 = x
=> x = 1920
So, CP = ₹1920
case 2,
SP = ₹2040
Profit = SP – CP
= 2040 – 1920
= ₹120
profit % = 120/1920 × 100%
= 16%
<h3>Thus, his profit would be 16% if he had sold his goods for ₹2040.</h3>
Given that the basket of watermelons sells for $9 before tax and the tax rate is 9%.
The tax on the basket of watermelons is given by

Therefore, the total price Tiffany pays for the basket of watermelons is $9 + $0.81 = $9.81
Answer:
0.01364
Step-by-step explanation:
It is given that,
A store sells a 33-pound bag of oranges for $3.60 and a 55-pound bag of oranges for $5.25.
Price per pound of 33 pound bag is 3.60/33 = 0.10909 price per pound
Price per pound of 55 pound bag of oranges is 5.25/55 = 0.09545 price per pound
Difference between price per pound for the 33-pound bag of oranges and the price per pound for the 55-pound bag of oranges is :
D = 0.10909 - 0.09545
D = 0.01364
Therefore, this is the required solution.
Answer:
Thirty-two percent of fish in a large lake are bass. Imagine scooping out a simple random sample of 15 fish from the lake and observing the sample proportion of bass. What is the standard deviation of the sampling distribution? Determine whether the 10% condition is met.
A. The standard deviation is 0.8795. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake.
B. The standard deviation is 0.8795. The 10% condition is not met because there are less than 150 bass in the lake.
C. The standard deviation is 0.1204. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake.
D. The standard deviation is 0.1204. The 10% condition is not met because there are less than 150 bass in the lake.
E. We are unable to determine the standard deviation because we do not know the sample mean. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake
The answer is E.