Answer:
The artist makes profits when n>8.18
that is when the number of necklaces exeeds 8.18
Step-by-step explanation:
Given
let the number of necklaces be n
booth rent= $135
The cost of materials for the necklaces = $4.5n
the selling price for all the necklaces =$12n
total expenses= booth rent+cost of material = $135+4.5n
profit = selling price -total expenses
12n > 135 + 4.50n
solving for n we have
12n=135 + 4.50n
12n+4.5n=135
16.5n=135
n=135/16.5
n=8.18
The artist makes profits when n>8.18
Answer:
Kenise is looking for a job that has benefits. She'd like to work in one place and not have to search for a new job anytime soon. Kenise is looking for a Full-time job. She would most likely be paid an hourly wage, by the project.
$300 income
$250 + $100 = $350 expenses
$300 - $350 = a loss of $50
Answer:
the answer is 125
Step-by-step explanation:
I divided 250 and 2
125***ANSWER