6p=13.50
there are 6 notebooks and it costs $13.50 altogether. P represents the cost of one notebook, therefore the equation would be 6p=13.5. It can be rearranged to p=13.5/6
Answer and Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Mean = 1.1 hours per call =
R = Mean rate = 1.6 per eight hour day
=
= 5 per day
Based on the above information
a. The average number of customers is


= 151
b. The system utilization is

= 
= 0.32
c. The amount of time required is
= 1 - system utilization
= 1 - 0.32
= 0.68
And, there is 8 hours per day
So, it would be
= 
= 5.44 hours
d. Now the probability of two or more customers is

= 0.1024
Therefore we simply applied the above formulas
Answer:
8
Step-by-step explanation:
(4+8)+6 = (6+4)+n
18 = 10+n
18-10 = n
n = 8

notice the picture of the graph added here
low and behold, x = -17, y is 0, and x= 15, y is 0
the graph is touching the x-axis, an x-intercept
or so-called, a "solution"
Answer:
2.28%
Step-by-step explanation:
Let X be the number of books borrowed from a library each week
Given that X is normal with mean = 190 and std dev = 30
Thus Z score would be
Z=
Required probability or chance = P(X>250)
=P(
=P(Z>2)
=0.5-0.4772
=0.0228
=2.28%