Answer:
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
Step-by-step explanation:
The proportion is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The percentage is the proportion multiplied by 100.
In this question:
210 employees with 8 of more year.
Of those, 64 have the email as their preferred method of communication.
64/210 = 0.3048
0.3048*100 = 30.48%
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
If x=0 then they have same value
1st and 2nd options are out
for x=-1
g(-1)=1
h(-1)=-1
3rd is true
4th
false
for all values except zero, g(x)>h(x)
correct ones are
g(x) > h(x) for x = -1.
For positive values of x, g(x) > h(x).
For negative values of x, g(x) > h(x).
Answer:
$95.78
Step-by-step explanation:
f(t) = 300t / (2t² + 8)
t = 0 corresponds to the beginning of August. t = 1 corresponds to the end of August. t = 2 corresponds to the end of September. So on and so forth. So the second semester is from t = 5 to t = 10.
$T₂ = ∫₅¹⁰ 300t / (2t² + 8) dt
$T₂ = ∫₅¹⁰ 150t / (t² + 4) dt
$T₂ = 75 ∫₅¹⁰ 2t / (t² + 4) dt
$T₂ = 75 ln(t² + 4) |₅¹⁰
$T₂ = 75 ln(104) − 75 ln(29)
$T₂ ≈ 95.78
Answer:
4(4g+5h)
Step-by-step explanation:
Factor out the 4.
4 pounds = $1.96
1.96 / 4 = $0.49