Divide total miles by speed to get how long it will take to drive:
569 miles / 65 mi/h = 8.75 hours.
Now subtract the time it takes to drive from the total time you can travel:
9.5 hours - 8.75 hours = 0.75 hours.
You can stop for 0.75 hours.
Answer:
a)0,45119
b)1
Step-by-step explanation:
For part A of the problem we must first find the probability that both people in the couple have the same birthday (April 30)

Now the poisson approximation is used
λ=nP=80000*1/133225=0,6
Now, let X be the number of couples that birth April 30
P(X ≥ 1) =
1 − P(X = 0) =

P(X ≥ 1) = 0,45119
B) Now want to find the
probability that both partners celebrated their birthday on th, assuming that the year is 52 weeks and therefore 52 thursday

Now the poisson approximation is used
λ=nP=80000*52/133225=31.225
Now, let X be the number of couples that birth same day
P(X ≥ 1) =
1 − P(X = 0) =

P(X ≥ 1) = 1
Answer: C
Step-by-step explanation:
48/64=3/4
a^(4-2)x b^(3-2)x c^(1-2)=a^2xb/c
Answer:
AB = 8.857 cm
Step-by-step explanation:
Here, we are given a <em>right angle</em>
in which we have the following things:

Side <em>BC </em>is the hypotenuse here.
We have to find the side <em>AB</em>.
Trigonometric functions can be helpful to find the value of Side AB here.
Calculating
:
Sum of all the angles in
is
.

We know that <em>cosine </em>of an angle is:

So, side AB = 8.857 cm
.