I did 9.7-5.1 = 4.6 . This is cause those three sides are 9.7 and so x is the continuation of the 5.1cm line. I don't know though
Answer:
On the first hour she gathered 8 mushroons, on the second 15 mushroons and on the third she gathered 14 mushroons.
Step-by-step explanation:
Helen gathred a total of 37 mushroons in three hours. On the first hour she gathered "x" mushroons, on the second hour she gathered "x + 7" mushroons and on the third hour she gathered "x + 6". Therefore the sum of mushrrons she gathered on each hour should be equal to the total she gathered as shown below:
37 = x + (x+ 7) + (x + 6)
37 = 3*x + 13
3*x + 13 = 37
3*x = 37 - 13
3*x = 24
x = 24 / 3
x = 8
On the first hour she gathered 8 mushroons, on the second 15 mushroons and on the third she gathered 14 mushroons.
X cancels out, 8y + 2y is equal to 10y, and 26 + 14 is 40, so y=4