Solution:
(1) Maximum possible $25,000 deduction before phase-out
(2) Maximum deduction phase-out is $22,500
[($145,000 AGI - 100,000) × 0.5]
(3) Current year overall loss $2,500 (1) - (2)
(4) Rental loss in current year $8,000
(5) Current year leasing deficit of 2,500 dollars, Lesser of (3) or (4)
Passive loss carry forward $5,500 (4) - (5)
Answer:
A) 32 percent interest B) Yes it will be paid
Explanation:
23 times 42 divided by 7
Answer:
Explanation:
The expected cash flows from one of these bonds are:
- $60 in interest at the end of each year for 10 years, and
- $1,000 repayment of principal at the end of 10 years.
Answer:
<em>For the 2 year treasury securities it was 7%, and for a 3 year treasury securities it was 7.33%</em>
Explanation:
<em>From the example, </em>
<em>The real risk rate of interest is= 4%</em>
<em>The inflation expectation of this year=2%</em>
<em>Inflation expected for the next 2 years=4%</em>
<em>Maximum risk premium=0</em>
<em>Therefore</em>
Rt= r* + (Inflation/ year)
Rt2= 4 + (2 + 4 / 2) = 7%
<em>Rt3= 4 + (2 + 4 / 3) = 7.33% </em>