Answer:
19 chicken wings
Step-by-step explanation:
For $39.10=23 chicken wings
For $1=23/39.10 chicken wings
For $32.30=23/39.10 x 32.30= 19 chicken wings
25% of 150 = 37.5
700% of x = 37.5
x = 5.35714285
Answer:
0.025
Step-by-step explanation:
-This is a conditional probability problem.
-Let L denote lens defect and C charging defect.
#We first calculate the probability of a camera having a lens defect;

#Calculate the probability of a camera having a charging defect:

The the probability that a camera has a lens defect given that it has a charging defect is calculated as:

Hence, the probability that a camera has a lens defect given that it has a charging defect is 0.025
Answer:
the correct answer is D
Step-by-step explanation:
if the 7 friends are splitting the cost they are dividing it among themselves.
Answer:
75.
Step-by-step explanation:
If the mean is 75 miles per gallon and the standard deviation is of 10 miles per gallon, it means that most values will fall between 65 and 85 miles.
The percentile 50 falls in the middle of this range, therefore, the value that represents the 50th percentile will be:
(65 +85) / 2 = 150 / 2 = 75.