Total contribution margin = $3,000, standard models sold at break even=800, deluxe models sold at break even=400, superior models sold at break even=100
<u>Explanation:</u>
1.Using sales mix stated in the fact from Figure to form a package what is the total contribution margin?
total contribution margin =($150 multiply 8) plus ($200 multiply 4) plus ($1,000 multiply 1) = $3,000
2.Refer to Figure, What is the number of standard models sold at break even.
break even units =Fixed cost divide contribution margin per package
= $300,000 divide $3000 =100 package standard models sold at break even=100 package multiply 8 = 800
2.Refer to Figure, What is the number of deluxe models sold at break even.
break even units
=Fixed cost divide contribution margin per package = $300,000 divide $3000
=100 package deluxe models sold at break even = 100 package multiply 4
Answer:
Cost of common equity is 16.49%
Explanation:
The WACC of weighted average cost of capital is the cost of a firm's capital structure. The capital structure of the firm can comprise of the following components namely debt, preferred stock and common stock.
For a firm which has only debt and equity, the WACC is calculated as follows,
WACC = wD * rD * (1 - tax rate) + wE * rE
Where,
- w represents the weight of each component
- r represents the cost of each component
- we multiply the cost of debt (rD) by (1 - tax rate) to calculate the after tax cost of debt
Plugging in the values of the available components, we can calculate the cost of common equity to be,
0.1370 = 0.3 * 0.12 * (1 - 0.4) + 0.7 * rE
0.1370 = 0.0216 + 0.7 * rE
0.1370 - 0.0216 = 0.7 * rE
0.1154 / 0.7 = rE
rE = 0.164857 or 16.4857% rounded off to 16.49%
Answer:
Explanation:
D1 = $1(1+0.25) = 1.25
D2 = $1.25(1+0.25) = 1.5625
D3 = $1.5625(1+0.25) = 1.953
D4 = $1.953(1+0.25) = $2.05
Current value = P0 =
= 1.25/(1+0.18) + 1.5625/(1+0.18)^2 + 1.953/(1+0.18)^3 + 2.05/(0.18-0.05) * (1+0.18)^(-3) =
=$12.96
Current value of the stock is 12.96
Answer:
The best question to ask the CEO's personal assistant while you are waiting for the CEO is:
Could you tell me about your work environment?
Explanation:
This question will enable you to build rapport with the personal assistant and to learn more about the organization. It will expose the personal assistant's job satisfaction level, the job setting, and social features, including physical conditions for a worker at the organization to fulfill her responsibilities. The question will also expose the general employee feelings of wellbeing, workplace relationships, productivity efficiency, and employee health. It will expose the organization culture, which is an important determinant of organizational success.
Answer:
A
cash 15,000 debit
accounts receivable 15,000 credit
B
cash 150 debit
gift card liaiblity 150 credit
C
accounts receivable 4,000 debit
services revenue 4,000 credit
D
cash 2,250 debit
unearned revenue 2,250 credit
E
accounts receivable 125 debit
service revenues 125 credit
Explanation:
A
we increase cash and decrease the customers accounts
B
we record the cash proceeds and use a liability for the obligation in the near future to provide services to a customer
C
we recognize the revenue and increase our accounts receivable
D
as the colleciton is in advance the revenue is not earned. this is a liability as we now have the obligation to perform services in the near future
E
we must match the revenue whn the time it occurs and that time was february not march.