Answer:
Equity of the business= $17,076.
Explanation:
Equity as used in business is used to refer to the difference between the worth of a business (its assets) and what the business owes (debts and liabilities).
In other words, total equity refers to the value which is left in the company after the total liabilities must have been subtracted from the total assets.
The formula to calculate total equity is given below:
Equity = Assets - Liabilities
Therefore to calculate the equity above, we have:
Equity = $64,342 - $47,266
Equity = $17,076.
To solve this problem, let us try to break down each
scenario one by one. We must calculate the total earnings that the two
companies receive for each scenario.
Scenario 1: Neither company advertise
Earning of PM Inc = $ 50 M
Earning of Brown Inc = $ 50 M
Total Earning = $ 100 M
Scenario 2: Both companies advertise
Earning of PM Inc = $ 40 M
Earning of Brown Inc = $ 40 M
Total Earning = $ 80 M
Scenario 3: One company advertise, let us say PM Inc is
the company who advertise and Brown Inc does not
Earning of PM Inc = $ 60 M
Earning of Brown Inc = $ 30 M
Total Earning = $ 90 M
We can see that Scenario 1 has the largest total earnings
of all scenarios. Therefore the best strategy is:
<span>A. neither company will advertise</span>
Answer:
(A) $731,250
Explanation:
The formula to compute the break-even point in sales dollars is shown below:
= (Fixed expenses or Fixed cost) ÷ (Contribution ratio)
where,
Contribution ratio = Contribution margin ÷ sales
= $208,000 ÷ $650,000
= 0.32 or 32%
And, the fixed expense is $234,000
Now put the values to the above formula
So, the value would equal to
= $234,000 ÷ 32%
= $731,250
The stage of ability development is Justine at is now being a master. It is because he is now interested in learning how to play the piano and she has successfully passed every level of music book and is planning her own concert. I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
Answer:
A. = (15% X $2M) + (21% X $2M) = $720,000. Since there is no mechanism for mitigating double taxation, the branch profit will be taxed on the to tax rate of 15% and 21% which is $300,000 and $420,000.
B. The total tax for $2m branch profit if US corporations can remove foreign based profit from US taxation will be just the 15% x $2m = $300,000.
C.If they are allowed to take deductions for foreign income taxes, the total tax on the $2m branch profit will be (21% -15%) x $2m = $120,000.
Explanation:
D.1. If credit are allowed for foreign income tax paid, total tax will be ($2m - $300,000 been foreign tax paid) x 21% = $357,000
D.2.
If the charge foreign income taxes at 30% and US corporations can claim refundable credit for foreign income tax paid on foreign source income = ($2m - $300,000 been the foreign income tax paid) = $1 700,000 x 30% = $510,000