Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Break even Sales is computed as:
Contribution margin ratio = Fixed Cost / Break even Sales
where
Contribution margin ratio = 1 - Variable expense of 80%
= 20%
Fixed Cost is $840
30% = $840 / Break even Sales
Break even Sales = $840 / 20%
= $4,200
The actual sales is computed as:
Actual Sales = (Fixed Cost + Desired Profit) / Contribution margin ratio
= ($840 + $6,600) / 20%
= $7,440 / 0.2
= $37,200
The margin of safety is computed as:
Margin of Safety = Actual Sales - Break even sales
= $37,200 - $4,200
= $33,000
Hello. You forgot to provide the answer options. The options are:
"A) value of all goods and services produced in the economy this year B) This years prices C) value of all foods and services produced in the economy this year D) the base year's prices E) bought by consumers"
Answer:
The GDP deflator for this year is calculated by dividing the value of all goods and services produced in the economy this year using this years prices by the value of all foods and services produced in the economy this year using the base year's prices and multiplying by 100. However, the CPI reflects only the prices of all goods and services bought by consumers.
Explanation:
GDP deflator is an economic term that means "implicit price deflator". This term is defined as the price measure for any and all goods and services produced within the country, in the year in question. GDP, in turn, is directly related to this, since it represents the monetary value that each of these goods and services produced during that same year.
The GDP deflator is directly related to the CPI, which is another economic term intended to represent the consumer price index. Through the CPI, the GDP deflator is able to measure the inflation or deflation that occurred in the national economic sector for a given year.
The GDP deflator for this year is calculated by dividing the value of all goods and services produced in the economy this year using this years prices by the value of all foods and services produced in the economy this year using the base year's prices and multiplying by 100. However, the CPI reflects only the prices of all goods and services bought by consumers.
Answer:
china
Explanation:
if your traveling to china on business do not discuss business during meals .
Answer:
The depreciation cost of the bus per unit is $ 1.4 which is purchased on January 1, 2019.
Explanation:
The depreciation cost per unit is computed as:
Depreciable asset = Cost - Salvage Value
= $205,860 - $7,900
= $197,960
Depreciation per unit = Depreciable asset /Useful life expected value
= $197,960 / 141,400
= $1.4
Therefore, the per unit cost is $1.4
Answer: The sales associate must notify the DBPR in writing within 60 days regarding her change in residency
Explanation:
The options are:
a. The states associate broker is required to file the change of address on her behalf.
b. The sales associate broker is not required to notify DBPR because she did not change employers.
c. The sales associate must notify the DBPR in writing within 60 days regarding her change in residency.
d. The sales associate must file an application for Georgia real estate license.
From the question, we are informed that a sales associate moves from Jacksonville, Florida, to Atlanta, Georgia. The associate continues to be employed by the same broker, who has an office in Atlanta.
Based on the scenario, the sales associate should let the DBPR be aware that he or she has moved from
Jacksonville, Florida, to Atlanta, Georgia by writing to them within 60 days regarding her change in residency.