Answer:
maximum profit ($30 in total) is obtained by selling 5 units
Explanation:
- if the market maker buys and sells one unit, his/her profit = $15 - $5 = $10
- if the market maker buys and sells two units, his/her profit = $10 + ($14 - $6) = $18
- if the market maker buys and sells three units, his/her profit = $18 + ($13 - $7) = $24
- if the market maker buys and sells four units, his/her profit = $24 + ($12 - $8) = $28
- if the market maker buys and sells five unit, his/her profit = $28 + ($11 - $9) = $30
the maximum profit per unit is obtained by selling only 1 unit, but the total maximum profit is obtained by selling 5 units.
Answer:
The correct option is C,job enrichment
Explanation:
Job enlargement refers adding additional tasks to an employee's job description and it is done for different reasons. The chief possible motive for job enlargement could be prepare the employee for a higher role.
Satisficing on the job involves ensuring one is able to attend to tasks one is saddled with in order to achieve a balance between different stakeholders' expectations instead of prioritizing one's stakeholder's need over another.
Job enrichment is a way of encouraging employees to give out their best output by assigning to them jobs previously reserved for more senior employees
Job design implies making decision on a job description by considering tasks that could be combined and performed by a single employee
Job development is about appraising an employee with a view to discovering his growth needs on the job and make adequate arrangement in terms of training to enable the employee to bridge the skills gap
The bone contention here is between options A and C,but C is preferred since the additional tasks are tasks previously meant for one's managers.
Answer: Option A
Explanation: In simple words, ethical behavior refers to the behavior which is seen as as morally correct from the perception of the society.
In the given case, Johnson technologies is giving award to their employees based the person skill traits such as safe driving etc. Hence they are awarding their employees for traits that are considered ethical and morally correct in the eyes of law and society.
Thus, from the above we can conclude that the correct option is A.
Answer: c. Demand decreases and supply decreases.
Explanation:
When demand for tablets decrease, the demand curve shifts to the right. The price and quantity declines. At the same time, when supply also falls, the supply curve shifts to the left leading to an increase in price and a fall in quantity.
Since, decrease in demand and supply have opposite effect on the price there is no change in the price of tablets.
Both the forces work towards reducing quantity to quantity will fall unambiguously.
Thus, the correct option is c, Demand decreases and supply decreases.
Answer:
Option A,4 months
Explanation:
Closing fees =1.5% of the mortgage
mortgage amount is $150,000
closing fees =$150,000*1.5%=$2250
The mortgage monthly payment can be computed using the pmt formula in excel as follows:
=pmt(rate,nper,-pv,fv)
rate is the rate per month which is 3.5%/12=0.002916667
nper is 30 years multiplied by 12 =360
pv is the amount of mortgage which is $150,000
fv is the sum of the interest on mortgage and mortgage amount which is unknown
=pmt(0.002916667
,360,-150000,0)= 673.57
the final answer=closing fees/monthly payment=$2250
/$673.57 = 3.34 months
The closest option is 4 months