Its max is 780
2/3 + 1/6 = 5/6
650/5=130
650+130=780
Answer:
A)196J
B)-208J
C)3467J
Step-by-step explanation:
We are given that a 20 kg cylindrical mass is dropped onto the mat from a height of 1 m above the mat. During the impact, the cylinder’s vertical velocity reaches zero at the instant the mat has compressed to only 4 cm thick.
So, The Mat gets compressed by : 10cm - 4 cm = 6 cm=0.06 m
a)
Using Conservations of energy
Potential energy at the top = Kinetic energy at the point before touching the surface
Kinetic energy = mgh= 
b)
Work done by the mat do to stop the fall of the cylinder =
C)
Work done=

F=3467J
Hi there
The formula of compound interest is
A=p (1+r/k)^kn
A future value?
P present value 12300
R interest rate 0.052
K compounded quarterly 4
N time 1 year
So
A=12,300×(1+0.052÷4)^(4×1)
A=12,952.18
Good luck!
When applying for the job, we would hope that is the mode. The mode is the value that appears most often; if most people in the office make $100,000 that may speak better of your potential salary.
Answer:
e.) The survey is meaningless because of nonresponse bias.
Step-by-step explanation: