Answer:
a] is 8cm
Step-by-step explanation:
A=2a2+4ah
a=8cm
h=15cm
therefore A=608
For this case, the first thing we must do is define variables.
We have then:
t: number of hours
F (t): total charge
We write the function that models the problem:
Where,
b: represents an initial fee.
We must find the value of b.
For this, we use the following data:
Her total fee for a 4-hour job, for instance, is $ 32.
We have then:
From here, we clear the value of b:
Then, the function that models the problem is:
Answer:
the function's formula is:

There is a 29% chance that the next pizza would be cheese
Answer:
565.95
Step-by-step explanation: