1. You have the following information:
-The annual interest rate <span>is 7.2%.
- The </span><span>simple interest is calculated quarterly.
2. Then, to solve this exercise and calculate the </span><span>periodic interest rate of Marta's Account, you only have to divide the annual interest rate (7.2%) by 1/4 year. So, you have:
</span>
=(7.2%)(1/4)
=(7.2%)/4
=1.8%
<span>What is the periodic interest rate of Marta's Account?
The answer is: </span>1.8%
1/10 the value of 237 means we must multiply 1/10 by 237
1/10 * 237 = 23.7
Hope this helps!
Answer:
We need a sample size of at least 719
Step-by-step explanation:
We have that to find our
level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:

Now, we have to find z in the Ztable as such z has a pvalue of
.
So it is z with a pvalue of
, so 
Now, find the margin of error M as such

In which
is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.
How large a sample size is required to vary population mean within 0.30 seat of the sample mean with 95% confidence interval?
This is at least n, in which n is found when
. So






Rouding up
We need a sample size of at least 719
Answer: The answer is 30%.
Step-by-step explanation: Given that there is a group of 10 light users and 10 heavy users. We are to find the probability that exactly 3 of the 20 users are HIV positive.
We have the following four possible cases -
(i) All 3 are light users.
(ii) 1 is a light user and 2 are heavy users.
(iii) 2 are light users and 1 is a heavy user.
(iv) All 3 are heavy user.
Since there is a 45% chance of a light user to be HIV positive and 55% chance of a heavy user to be HIV positive, so the required probability is given by

Thus, the probability is 30.
Initial population of rainbow smelt: 227.
Initial population of bloater fish: 1,052.
t - number of the years;
The equation is:
227 - 19.76 t = 1,052 - 92.57 t
92.57 t - 19.76 t = 1,052 - 227
72.81 t = 825
t = 825 : 72.81
t = 11.33 years = 11 1/3 years = 11 years 4 months
Answer: After 11 years and 4 months.