First we calculate the ambio rate from x = 0 to x = 15:
We have:
R = ((80-10) / (0-15))
R = -4.666666667
We now calculate for the entire interval:
from x = 0 to x = 20:
R = ((80-2) / (0-20))
R = -3.9
Answer:
What is the average rate of change over the entire slide?
R = -3.9
The average rate of change from x = 0 to x = 15 is about -4.667. How does the average rate change from x = 0 to x = 20 compare to this number?
The percentage difference is:
(-3.9 / -4.666666667) * (100) = 83.57142857%
100-83.57142857 = 16.42857143%
Answer:
1/4 of the credit
Step-by-step explanation:
The problem statement tells you n=5. Putting that into the expression for lost credit, you get ...
1/(5-1) = 1/4
of the credit is lost for a question with 1 wrong answer.
You will lose 1/4 of the credit.
We have been given that Sterre charges $35 to file tax returns, but files for free if she only needs the easiest form. Also, she donates $2 to clean water projects per tax return she files.
Further we know that Sterre charged $7,245 and made a donation of $1,242 this year for the tax returns she filed.
Let x be the number of free income tax returns and y be the number of $35 income tax returns.
Therefore, we can set up:

Since she donates $2 for each return that she files, therefore, we can set up:

Therefore,
Sterre filed 414 tax returns for free and filed 207 tax returns for $35.
Answer: visit the US Bureau of Labor Statistics website to find information on both careers
The career section
hope this helped :)
Step-by-step explanation: there is none
Answer:
23 people.
Step-by-step explanation:
T=125 + 5.25p
p=23
She'd spend a total of 245.75.