This is an expression if she only gets pedicure
y = 35
If she wants to get massage, multiply the cost for a minute with the number of minutes.
Find cost per minute first
cost = 50/20
cost = 2.5
So the expression would be
y = 35 + 2.5x
y = 2.5x + 35
Subtract 69000 from 60000. Answer becomes 9000. So you add 9000 to 69000 2 times. Your answer becomes 87000.
Answer:
Green ball. $11
Step-by-step explanation:
Let's see.
15 balls. 7 are red. 6 are green. rest are yellow. That means there are 2 yellow balls.
Since there are more greens than yellows, you have a better chance of getting a green. That means you have a higher chance of getting $11
$250 c+ $ 180 g > $ 950
<u>Step-by-step explanation:</u>
As a cryptographer (c), Miyoko earns per day = $ 250
As a geologist (g) , Miyoko earns per day = $ 180
So the equation comes to be $250 c+ $ 180 g = $ 950
The equation can be rewritten to find c as, (950-180 g) / 250
The equation can be rewritten to find g as, (950 - 250 c) / 180
Plugin different values of c and g in the above 2 equations, we can find that ,
To achieve the goal, Miyoko requires to be a geologist for 3 days and crpytographist for 2 days.
Answer:
The P-value indicates that the probability of a linear correlation coefficient that is at least as extreme is__3.5%___ which is___significant_(at α=0.05)_ so there _is_ sufficient evidence to conclude that there is a linear correlation between weight and highway fuel consumption in automobiles.
Step-by-step explanation:
Correlation coefficient shows the relation between the <em>weights</em><em></em> and <em>highway fuel consumption amounts</em> of seven types of automobile.
P-value states <em>the significance</em> of this relationship. If the p-value is lower than a <em>significance level</em> (for example 0.05) then the relation is said to be significant.