Answer:
Option E.
Step-by-step explanation:
Let the intended length of Rebecca's swimming is = x units
and we assume the length of the pool = l units
Now it is given in the question that " She covers one fifth of her intended distance "
That means distance covered = 
" After swimming six more lengths of the pool she had covered one quarter of her intended distance"
So 


x = 20×(6l)
x = 120l
Therefore, Rebecca has to complete 120 lengths of the pool.
Option E is the answer.

mutiply the sides together to get a value and subtract the inside area of the frame to find the area.
Frame

Area inside
16*20 = 320
Answer:
The major condition that needs to be satisfied before a t-test is performed that the question satisfies easily is the use of random sampling to obtain sample data.
Step-by-step explanation:
The major conditions necessary to conduct a t-test about a mean include;
- The sample extracted from the population must be extracted using random sampling. That is, the sample must be a random sample of the population.
- The sampling distribution must be normal or approximately normal. This is achievable when the population distribution is normal or approximately normal.
- Each observation in the sample data must have an independent outcome. That is, the outcome/result of each sub-data mustn't depend on one another.
Of the three conditions that need to be satisfied before the conduction of a t-test, the first condition about using a random sampling technique is evidently satisfied.
It is stated in the question that 'A private investigator hired by a competitor takes a random sample of 47 games and tries to determine if there are more than 7 glitches per game'.
Hope this Helps!!!
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions here.
<span>
it consists of a rectangle, dimensions L = 4ft and W = 3ft = Ar = 4ft x 3ft = 12 ft^2
</span>then, you have one half of the area of the circle that has diameter R = 3ft - radius will be r = 1.5ft the area of that half will be:
Ac = r^2

/ 2
= (1.5 ft)^2 x 3.14 / 2
= 2.25 ft^2 x 3.4/2
= 7.065 ft^2/ 2
= 3.5325ft^2
A = Ar + Ac
A = 12ft^2 + 3.5325ft^2
A = 15.5325ft^2
<span>At the rate of $2 per square foot, the cost will be:
$ 15.5325*2 = 31.07 </span>
So for number there are 6 possible outcomes nad 5 is one of them so 1/6
He next one there are 2 outcomes and heads is 1 outcome so 1/2
For the next one you have to multiply them together so you get 1/12
And the events are independent because whatever you roll on the die won’t affect the coin(it actually does on a very small scale but I don’t think you go into that much detail for high school maths)