Answer:
More than $1500 price per car per month has to be dropped.
Explanation:
Given:
price per car = $20,000
car sale per month = 40
rate of increase in demand = 3
Solution:
Revenue R = Price × Quantity = P * Q
From the above given data
P = 20,000
Q = 40
R = P*Q
dQ/dt = 3
We have to find the rate at which the price is to be dropped before monthly revenue starts to drop.
R = P*Q
dR/dt = (dP/dt)Q + P(dQ/dt)
= (dP/dt) 40 + 20,000*3 < 0
= (dP/dt) 40 < 60,000
= dP/dt < 60000/40
= dP/dt < 1,500
Hence the price has to be dropped more than $1,500 before monthly revenue starts to drop.
Answer:
the most spend on research will be $12,000
Explanation:
given data
earn = 2% more
trading costs = 0.5%
stock portfolio = $800,000
solution
we know that here net earnings due to research is expected is
net earnings due to research = 2% - 0.5 % = 1.5 % of stock portfolio
so
spend on research is = 1.5 % of stock portfolio
spend on research is = $800,000 × 1.5%
spend on research is = $12,000
so here when we spend more than $12,000 it end up in a net loss
so the most spend on research will be $12,000
Answer:
35 days
Explanation:
Receivables turnover rate = 23.5
Payables turnover rate = 12.5
Inventory turnover rate = 19.15
Length of firm's operating cycle :
(Days sales in inventory + average collection period)
Days' sales in inventory = (365 days / inventory turnover ratio)
Days' sales in inventory = (365 / 19.15)
Days's sales in inventory = 18.717 days
Average collection period : (365 / accounts receivable turnover ratio)
Average collection period = (365 / 23.5)
Average collection period = 15.531
(18.717 + 15.531)
= 34.248
= 35 days
What are the possible answers
Available Options are:
A. Investors' allowable investment depends on the accredited or non-accredited status.
B. Investors may invest a combined $50 million within a 12-month period.
C. Investors may invest no more than $1 million combined for the first year of the business.
Answer:
Option C. Investors may invest no more than $1 million combined for the first year of the business.
Explanation:
The non-accredited investors do not invest more than $1 million for first year. Furthermore, for Investor it also imposes investment in current business conditions which says that Investor can invest in its business with greater of:
1. $2000
2. Or the lesser of (If the net worth of Wendy is less than $100,000)
- 5% of its total income for the year
- Net worth
There is also an option which is available if the net worth of Investor exceeds above $100,000 then he can invest up to lesser of 10% of his income or net worth, otherwise he will have to follow the above conditions.
Here, it also has an upper limit, which means that the investor can not invest more than $100,000 in the subsequent year, whatever the level of net worth or income he had for the year.
This means the non-accredited investor can not invest more than $1 million.