Answer:
Each handbag must cost: $50
Explanation:
Goods
:
Bathing suits – Price = $75
Beach bags – Price = ?
At the optimal choice (means equilibrium condition)
,
Marginal utility of last bathing suit purchased = 300
Marginal utility of last beach bag purchased = 200
Our equilibrium condition is marginal utility of money expenditure of both the goods must be equal.
MU of Bathing suits ÷ Price of Bathing suits = MU of Beach bags ÷ Price of Beach bags
300 ÷ $75 = 200 ÷ Price of Beach bags
4 = 200 ÷ Price of Beach bags
Price of Beach bags = 200 ÷4
= $50
Each handbag must cost: $50
Answer: No it is not.
Explanation:
Uber by first establishing itself and then fighting regulators leaves itself open to attack around the world. This is because the Regulators have the power to keep adjusting the laws that govern Uber if they feel that Uber has an unfair advantage or if it's existence is detrimental to the society. Uber has been accused many times of various infractions such as Tax Evasions and being a conduit through which crime can be committed because it did not conduct proper background checks.
Going back to the issue of taxes, if the regulators feel that Uber may be avoiding taxes, they could impose laws that either cause an increase in Uber prices or remove them from a location which can have a native influence on Uber's bottomline.
This approach is not good because regulators do not like being fought and will try to ascert dominance. It is simply not viable and this has been proven with Uber's many suspensions around the world.
Answer:
Company output will be maximized if Calvin makes all the decals and Hobbes makes all the chains.
-Calvin has a comparative advantage for making decals.
-Hobbes has a higher opportunity cost for making decals than Calvin.
Explanation: Each partner should focus on the task where he has a comparative advantage.
In the situation of Calvins: if someone has a comparative advantage in producing something, that means he also has a lower opportunity cost in practicing that object.
In the situation of Hobbes: if he has a higher opportunity cost for making decals, then Calvin has a lower opportunity cost for making decals.
Answer:
Ending inventory at retail = $902,000
Ending inventory at cost = $550,424
Explanation:
Kindly check attached picture
Answer:
Option E: Commercialization
Explanation:
The marketplace is simply dynamic and undergoes different changes and the demand rate for products is also do change. Companies evaluate their already made or existing product line, update it and tries to fit into the standard of their consumers.
In the new product development strategies, companies makes a unique new product development strategy to limit the overuse of time and resources through the method of, organize planning and research, understanding what customer really want thereby definitely resourcing of the said project.
In commercialization, it entails the new product launching procedures (processes). It usually needs heavy promotion and product distribution throughout the network.