Answer:
The monthly deposit is calculated using PMT function :
rate = 1.2%/2 (converting annual rate into monthly rate)
nper = 12 * 5 (5 years of deposits with 12 monthly deposits each year)
pv = -3200 (Amount put into account now. This is entered with a negative sign because it is a cash outflow)
fv = 26865 (Required value of account after 5 years)
PMT is calculated to be $379.70.
The monthly deposit is $379.70.
Answer:
Actual Direct material cost = $81,500
Actual Direct labor cost = $187,500
Actual manufacturing overhead = $272,000
Explanation: kindly see attached picture for detailed explanation.
Variances ; Standard Cost Unfavorable Favorable Direct materials $ 80,000 Price variance $ 4,500 Quantity variance $ 3,000 Direct labor 184,000 Rate variance 2,700 Efficiency variance 6,200 Manufacturing overhead 271,000 Spending variance 4,000 Volume variance 5,000 Determine the actual costs incurred during the month of May for direct materials, direct labor, and manufacturing overhead.
Answer:
Task a:
The answer is $24,500.
Task b:
The answer is 17%
Explanation:
<h2>Task a:</h2><h3>What is the maximum amount of new capital that can be raised at the LOWEST component cost of EQUITY?</h3><h3>Solution:</h3>
We already know the following:
Projected net income = $21,000
Payout ratio = 30%
Retention ratio = 70%
Debt share = 40%
Equity share = 60%
Maximum amount of capital to be raised at the lowest component cost of equity = Projected net income ×
= $21,000 × 
= $24,500
<h3>Answer:</h3>
The maximum amount of new capital that can be raised at the lowest component of equity is $24,500.
<h2>Task b:</h2><h3>What is the component cost of equity by selling new common stock?</h3><h3>Solution:</h3>
k(e) (component cost of external equity) = [Dividend (D0)(1 + growth) / stock price(1 - flotation cost)] + growth
Formula:
k(e) =
+ 0.05
Where
Do = $2.00
G = 0.05
P = $21/88
= ($2.00(1 + 0.05) / $21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(0.80) + 0.05
= 0.17 or 17%
<h3>Answer: </h3>
The component cost of equity by selling new common stock = 17%
Answer:
B. Draft
Explanation:
Draft -
It refers to the piece of textual information, which may consist of drawing along with text, is referred to as a draft.
It is a type of rough framework of the main idea or project, which helps to frame the original project in a more efficient manner.
Hence, from the given scenario of the question,
The framework or the order written by the Mulch - Rite, is referred to as a draft.
I wanna say d would be the answer but it could also be banking services