The linear equation to model the company's monthly expenses is y = 2.5x + 3650
<em><u>Solution:</u></em>
Let "x" be the units produced in a month
It costs ABC electronics company $2.50 per unit to produce a part used in a popular brand of desktop computers.
Cost per unit = $ 2.50
The company has monthly operating expenses of $350 for utilities and $3300 for salaries
We have to write the linear equation
The linear equation to model the company's monthly expenses in the form of:
y = mx + b
Cost per unit = $ 2.50
Monthly Expenses = $ 350 for utilities and $ 3300 for salaries
Let "y" be the total monthly expenses per month
Then,
Total expenses = Cost per unit(number of units) + Monthly Expenses

Thus the linear equation to model the company's monthly expenses is y = 2.5x + 3650
You would need 24 machines
Because 1 machine makes 5 envelopes per minute so simultaneously 24 machines can make 120 envelopes per minute.
The vertex of the graph of the function g(x) = (x- 3)^2 + 9 is 3 units to the right and 9 units up of the vertex of the function f(x) = x^2.
First we need to find Mia's speed (v) in km/min
v = distance travelled/ time
v = 3 km/20 minutes
v = 0.15 km /min
in order to convert the speed into mile/min, we need to use the conversion factor given in which for every kilometer, there is 0.6 miles.
v = 0.15 km/min *(0.6 miles/ km)
v =0.09 miles/min
therefore the speed in miles/min is 0.09 miles/min