In this case, we will use our Pythagorean Theorem.
a = 84
b = 13
c = x

Thus,
x = 85.
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer
Answer:
y = 0
Step-by-step explanation:
Given
f(x) = 4x² +x⁵ +10x³ +5x+8x⁴
Required
Determine the y intercept
The y intercept of a function is a point where x = 0
So, we have to substitute 0 for x in the above function
f(x) = 4x² +x⁵ +10x³ +5x+8x⁴ becomes
f(0) = 4(0)² +(0)⁵ +10(0)³ +5(0)+8(0)⁴
f(0) = 4 * 0 + 0 + 10 * 0 + 5 * 0 + 8 * 0
f(0) = 0 + 0 + 0 + 0 + 0
f(0) = 0
Substitute y for f(0)
y = 0
Hence, the y intercept is 0
Answer:
41 word/min
Step-by-step explanation:
Before noon Ali works:
- 4 hours= 4*60 min= 240 min
She types:
After lunch she works:
She types:
Total Ali works= 4+4= 8 hours= 480 min
Total Ali types= 11520+8160= 19680 words
Average typing rate= 19680 words/480 min= 41 word/min