Ok I’m not sure this is right but I did 150x 3% and got 4.5!
A human blinks 6,250,000 times a year.
A seal blinks 1,010 times a year.
We can find the answer by solving the two equations simultaneously.
equation 1: y = -0.4x^2 +3xequation 2: x + y = 10
We need to write equation to with y as the subject:equation 2: y = 10 - x
equation 1 = equation 2:
10 - x = -0.4x^2 + 3x0.4x^2 - 4x + 10 = 02x^2 - 20 + 50 = 0(2x - 10)(x - 5) = 0x = -10/2 or x = 5
But x >= 0 (the question says it's a height above the water), so x = 5
Substituting x = 5 into one of the equations:
y = 10 - x
y = 10 - 5
y = 5
So the answer is C
Confidence interval of a population proportion is given by p^ + or - sqrt(p^(1 - p^)/n); where p^ = 450/600 = 0.75 and n = 600
99.7% convidence interval = 0.75 + or - 2.96 x sqrt(0.75(1 - 0.75)/600) = 0.75 + or - 2.96 x sqrt(0.75(0.25)/600) = 0.75 + or - 2.96 x 0.0177 = 0.75 + or - 0.0524 = 0.697 to 0.803 = 69.7% to 80.3%
Answer:
The numbers of doors that will have no blemishes will be about 6065 doors
Step-by-step explanation:
Let the number of counts by the worker of each blemishes on the door be (X)
The distribution of blemishes followed the Poisson distribution with parameter
/ door
The probability mass function on of a poisson distribution Is:


The probability that no blemishes occur is :


P(X=0) = 0.6065
Assume the number of paints on the door by q = 10000
Hence; the number of doors that have no blemishes is = qp
=10,000(0.6065)
= 6065