To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
ANSWER
23.6 feet
EXPLANATION
The given triangle is a right triangle.
The hypotenuse is 27 ft.
The given angle I s 29°
The unknown side x, is adjacent to the given angle.
We use the cosine ratio to get,


We multiply both sides by 27 to get;


to the nearest tenth.
You should get 53 degrees.
You can start with the equation of
(1/6)x8+(1/8)x6+(1/12)x X=3
Multiply by common denominator of 24 to get
32+18+2x=72
Simplify it we get
50+2x=72
Eliminate using algebra (because it’s add 50 take away the 50 on both sides)
2x=22
Because it’s X2 divide by 2 on both sides
x=11
It will take 11 days