1. The function that models this equation is:
Since the value V (x) of the copier depreciates over
time, hence the 500 must be negative, therefore the equation:
V(x) = −500x + 4800
2. The rate of change for the function is:
The rate of change is also equivalent to the slope of the
equation, in this case the slope is equal to:
-$500/1 year
3. The model predicts that the value of the copier after
3 years will be:
Substituting the value of x = 3 to the function gives us:
V(x) = −500 (3) + 4800
V(x) = $3,300
4. The model predicts that the value of the copier after
7 years will be:
Substituting the value of x = 7 to the function gives us:
V(x) = −500 (7) + 4800
V(x) = $1,300
35% chance because the company made 150 bags
Answer:
B) $19.72
Step-by-step explanation:
Sorry if I am late, hope you got a good grade:)
I got a 100 on the test for edge 2020
Hahahahshdujdkejdjdjdhduduudjdjd
Answer:
mean=4.44
standard deviation=1.67
Step-by-step explanation:
The mean and standard deviation for the number of erroneous returns per batch can be calculated using binomial distribution. The binomial distribution is used because
i) There are one of two possible outcomes( error or no error) that can be categorized into success and failure.
ii) The experiment is repeated fix number of times 12.
iii) The probability of success remains constant at each trial i.e. 37%
iv) The trails are independent.The mean and standard deviation of binomial distribution are np and √npq
Here, n=12, p=0.37 and q=1-0.37=0.63
mean=12*0.37=4.44
standard deviation=√12*0.37*0.63=√2.8=1.67