1 cartons of juice = $4.20
3 single cartons = 4.20 * 3 = $12.60
1 pack = $9.45
He saved 12.60 - 9.45 = $3.15
So, he saved $3.15, compared to the total ($12.60)
To calculate the percentage, we will do a proportion:
3.15 (money saved) : 12.60 (total of 3 single cartons) = x (how much percentage) : 100 (total)
3.15 : 12.6 = x : 100
To calculate x, we will moltiplicate the ends (where we have known numbers) than divide all per 12.6
So
x = (3.15 * 100) / 12.60 = 315 / 12.6 = 25
So the percentage saving is 25%
Question 1
Total budget = 180 + 475 + 15 + 50 + 65 + 25 + 150 + 30 = $990
Real spending = 182 + 475 + 12 + 65 + 68 + 12.50 + 150 + 36 = $1000.5
Mae Green didn't stay within the allocated budget
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Question 2
Eleanor:
Income = 380.48
Spending = 16.50
Peter:
Income = 120 + 13.65 + 100 = 233.65
Total income = 233.65 + 380.48 - 16.50 = 597.63
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Question 3
Total spent = 540 + 48.55 + 34.15 + 12.80 + 18.95 + 38.60 + 2 + 6.50 = 701.55
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Question 4
Marie's new balance = 250.65 - [21.95+48.50+75.60] + 55 = $159.50
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Question 5
[235/825] × 100 = 28.48%
Answer:<em><u>
π
. </u></em>
Given:

Using Gauss's Law = ∫∫s E ·dS
= ∫∫∫ div E dV,
⇒ Divergence (Gauss') Theorem
= ∫∫∫ (1+1+6) dV
= 8×(volume of the hemisphere, radius "a")
= 8× (
)(4/3)π
<em><u>=
π
. </u></em>
Acceleration is:
a=g
Velocity is the integral of the above
v=gt+v0
And position is the integral of the above
h=gt^2/2+v0t+h0
You are given that v0=15ft/s and h0=0ft and let g≈-32 so
h(t)=-16t^2+15t
It will hit the ground when h(t)=0 so:
0=-16t^2+15t which is equal to
16t^2-15t=0 factor
t(16t-15)=0, since we are looking for the time other than zero...
t=15/16 of a second :)
So they obviously just rounded to one whole second. So C.) was the correct answer. (Although I would say they are all wrong because they didn't SAY to round the answer :P) Haha, not trying to confuse you, the answer is most likely C. because they had the correct equation.
Answer:
Step-by-step explanation:
vincent will be able to buy the shoes