<em></em>
<em>
</em>Answer:
$0.38
<em>:</em>
<em>First we need to convert pounds to ounces</em>
<em></em>
<em>1 pound = 16 ounces</em>
<em></em>
<em>Thus 16 ounces cost $3</em>
<em></em>
<em>If a portion requires two ounces of butter, we must find out the cost of these 2 ounces, knowing that 16 ounces cost $ 3</em>
<em></em>
<em>ounces cost
</em>
<em>16 -- $3
</em>
<em>
</em>
<em>2 -- x
</em>
<em>
</em>
<em>To find the cost x:
</em>

<em>rounding to the nearest cent: $0.38</em>
Answer:
<h3>Often it will be just an outline. ... In geometry, diagrams ( figures) made of lines are used to prove theorems ... and a table of figures is a list or the drawings and diagrams in the book.</h3><h3>Triangles are particularly useful as spatial dividers, but other elements (diagonals, open curves) can perform the role as well.</h3>
<h2>HOPE IT HELPS ✌️</h2><h2>FOLLOW ME ☺️❤️</h2>
C. show the horror in war
Hope it helps :)
He used all the elements of art line shape etc
The color is used for to draw the viewer eye to the drill that is holding the ribbon
He used black background and grill placed in front of the back drop that is colorful
hope it helps