Answer:
1.14 products per hour of labor
Step-by-step explanation:
To calculate the daily productivity would be the amount of products per hour of labor.
That is: 400 products / 350 hours of labor, and that is approximately 1.14 products per hour of labor.
Which means that for every hour of labor, 1.14 products are produced in one day, which would be a factor of productivity.
If there is a 20% discount of a 250$ microwave, then price will be 200$. That is because 20% of 250 is 50, so you subtract 50 from 250, and get your answer: 200$.
Hope I was able to help. If you need any more help, please let me know and I will assist you.
Answer:
It will depend whether is function time dependent or not.
Step-by-step explanation:
If the function is time dependent, the function with greatest initial values continue to be greatest as time increases.
The interest due on the first payment is
.. I = Prt
.. I = 110,000*.055*(1/12)
.. I = 504.17
Then the decrease in principal resulting from the first payment is
.. 568.00 -504.17 = 63.83
and the new balance is
.. $110,000.00 -63.83 = $109,936.17