Given:
Kristen owns 61 shares of Prince Waste Collection
Kristen owns 45 shares of Nar Heating/Cooling
Number of Shares Value per share Total
Prince Waste
Collection 61 16.59 1,011.99
Nar Heating/
Cooling 45 7.88 354.60
Total 106 1,366.59
If Kristen sells all of her stocks, she will receive a total of $1,366.59
Answer:
The no. of possible handshakes takes place are 45.
Step-by-step explanation:
Given : There are 10 people in the party .
To Find: Assuming all 10 people at the party each shake hands with every other person (but not themselves, obviously) exactly once, how many handshakes take place?
Solution:
We are given that there are 10 people in the party
No. of people involved in one handshake = 2
To find the no. of possible handshakes between 10 people we will use combination over here
Formula : 
n = 10
r= 2
Substitute the values in the formula





No. of possible handshakes are 45
Hence The no. of possible handshakes takes place are 45.
Answer:
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Step-by-step explanation:
We are given the following information:
We treat adult adults wear glasses or contact lenses as a success.
P(Adults wear glasses or contact lenses) = 75% = 0.75
Then the number of adults follows a binomial distribution, where
where n is the total number of observations, x is the number of success, p is the probability of success.
Now, we are given n = 10
We have to evaluate:
P(fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses)
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Answer: .625 (yes he did leave enough
Step-by-step explanation: First you need to divde the fractions( or solve them) ,so 7 divided by 8 and so on Then you take subtract the paint ivan used, if it is less than half than ivan didn't leave enough for his poor sister
but there are other ways if this one is to hard