Answer:
Question A and B are already solved for you in the picture attached.
Step-by-step explanation:
Answer:
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place)
Step-by-step explanation:
1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:
Probability that carbon emissions from the company’s factory exceed the permissible level = 35% = 0.35
Accuracy of the test of emissions level = 85% = 0.85
2. The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is?
These two events, carbon emissions from the company’s factory and the accuracy of the test are independent events, therefore:
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level = 1 - 0.35 = 0.65
Probability that the test predicts the opposite to be true = 0..35 * 0.85 = 0.2975 (The opposite is that the carbon emissions from the company exceed the permissible level)
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is:
0.65 * 0.2975 = 0.193375
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place
MARK BRAINLIEST PLS
Answer:

Step-by-step explanation:
For the random variable
we define the possible values for this variable on this case
. We know that we have 2 defective transistors so then we have 5C2 (where C means combinatory) ways to select or permute the transistors in order to detect the first defective:

We want the first detective transistor on the ath place, so then the first a-1 places are non defective transistors, so then we can define the probability for the random variable
like this:

For the distribution of
we need to take in count that we are finding a conditional distribution.
given
, for this case we see that
, so then exist
ways to reorder the remaining transistors. And if we want b additional steps to obtain a second defective transistor we have the following probability defined:

And if we want to find the joint probability we just need to do this:

And if we multiply the probabilities founded we got:

Answer:
$2.00
Step-by-step explanation:
If you divide 12 by 24 you get 2. So $2 cookies.
Hope it helps :)))