It is given in the question that
Suppose the supply function for product x is given by

And we have to find how much of product x is produced when px = $600 and pz = $60.
And for that, we have to substitute 600 for px and 60 for pz, and on doing so, we will get

And that's the required answer .
Ella usó 60% más de lo requerido ⇒ ella usó (1 + 0.60) = 1.60 veces lo requerido.
Hombre, me alegro de saber algo de español. ¡Buena suerte compañero!
My main language is English lol
Answer:
The correct option is option D.
Step-by-step explanation:
Any fraction number
(m>n ) can be written as 
where a = quotient
b= reminder.
Given number is
.
3)4( 1 ← quotient
- 3
____
1 ← reminder
Here quotient= 1, reminder=1 and n=3
.
3 1/2 hours because Rodriquez graded one hour of papers and if his assistant grades the class papers in 4 1/2 hours, it should only take him 3 1/2 hours since Rodriquez helped with an hour of it
Answer:
93.25% probability that they have taken this steroid
Step-by-step explanation:
Bayes Theorem:
Two events, A and B.

In which P(B|A) is the probability of B happening when A has happened and P(A|B) is the probability of A happening when B has happened.
In this question:
Event A: Positive test
Event B: Taking the steroid.
Suppose the probability of an athlete taking a certain illegal steroid is 10%.
This means that 
Given that the athlete has taken this steroid, the probability of a positive test result is 0.995.
This means that 
Positive test:
99.5% of 10%(If the athlete has taken).
100-99.2 = 0.8% of 100-10 = 90%(Athlete has not taken)
Then

Given that a positive test result has been observed for an athlete, what is the probability that they have taken this steroid

93.25% probability that they have taken this steroid