Answer:
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
Step-by-step explanation:
The proportion is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The percentage is the proportion multiplied by 100.
In this question:
210 employees with 8 of more year.
Of those, 64 have the email as their preferred method of communication.
64/210 = 0.3048
0.3048*100 = 30.48%
The percentage of employees with 8 or more years at the company that reported that email is their preferred method of communication is 30.48%. I suppose there was a small typing mistake in option B.
ANSWER. BBB
Step-by-step explanation:
The answer is Two students are the same age but have different heights. Hope this helps!
Answer:
6.1!
Step-by-step explanation:
The product means you multiply, so you should divide 109.8 by 18. That will get you 6.1 as the answer.
Complete question :
En un concesionario de coches hay modelos de varios colores. Los rojos suponen 1/6 del total, los azules, 2/9 del total, y los blancos, 4/15 del total.
a)¿Cuál de esos colores es el más frecuente?
b) Si hay 40 coches azules, ¿cuántos hay en total?
Responder:
Coches blancos
180 coches
Explicación paso a paso:
Dado que:
Rojo = 1/6 del total
Azul = 2/9 del total
Blanco = 4/15 del total
Para determinar qué color es el más alto, convierta los valores en decimal:
1/6 = 0,166667
2/9 = 0,2222
15/4 = 0,26667
Por lo tanto;
4/15> 2/9> 1/6
Por tanto, los coches blancos son los que más
2.)
Sea Número total = x
Por lo tanto,
2/9 de x = 40
2x / 9 = 40
2x = 360
x = 180
Por tanto, hay 180 coches en total.