Velocity with wind = 1,980 / 4.5 = 440 mph
Velocity against wind =1,980 / 5.5 = 360 mph
Plane in still air - wind speed = 360
Plane in still air + wind speed =440
Adding both equations:
2*Plane in still air = 800
Plane in still air = 400 mph
Plane in still air + wind speed =440
Therefore, wind speed = 40 mph
Answer:
A. f(s) = 2s + 34
B. Mole
C. f(s) = 2s + 54
Step-by-step explanation:
A. Its a prediction the 34 can be any number reasonably close to 25
B. Amount of substance - mole (mole)
c. f(s) = 2s + 54
To find the y intercept using the equation of the line, plug in 0 for the x variable and solve for y. If the equation is written in the slope-intercept form, plug in the slope and the x and y coordinates for a point on the line to solve y. Hope this helped! :)