Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years
<u>Answer-</u>

<u>Solution-</u>
Given expression is 
Applying Binomial Theorem

Here,
a = x, b = 2 and n = 4
So,

Expanding the summation




since its an isoscelies trangle, they probably wanted you to do base times height
make a 71-91/2-x x triangle
where x is the height of the triangle to the base 91 and 71 is the hypothenuse
and then do bh/2
or
use heron's formula
s= 71+91/2
area= 
have fun solving that
<span>9 ten thousandths=.0009= 9*10 to the -4 power</span>
Answer:
168
Step-by-step explanation:
60+16+8 is 84
84 times 2 is 168
Mark me as brainliest if this helps!