Response/ NonResponse: Some students might be too tired to answer the question or in converse, a student might feel that his or her grade might be reflected on the survey since it is not anonymous, he or she might sugarcoat the answer. (incorrect response bias)
Answer:
119.45 m
Step-by-step explanation:
Given:
When angle of elevation of the sun changes from 58° to 36° the length of shadow of a pole increases by 90 m.
To find:
Length of pole = ?
Solution:
Kindly refer to the attached image.
represents the 1st angle of elevation of sun i.e. 58°
represents the 2nd angle of elevation of sun i.e. 36°
Change in shadow is represented by CD = 90 m
Let height of pole, AB =
m
Let side BC =
m
Now, let us apply tangent rules in
one by one:


Putting value of
using equation (1):

119.45 m is the height of pole.
Answer:
234.25 miles
Step-by-step explanation:
19+18+17+16+15+14+13+12+10+9+8+7+6+5+4+3+2+1=179
5+(20-1)*5+0.75*179
5+19*5+134.25
5+95+134.25
100+134.25
234.25
Answer:
a) Calculate the probability that at least one of them suffers from arachnophobia.
x = number of students suffering from arachnophobia
= P(x ≥ 1)
= 1 - P(x = 0)
= 1 - [0.05⁰ x (1 - 0.05)¹¹⁻⁰
]
= 1 - (0.95)¹¹
= 0.4311999 = 0.4312
b) Calculate the probability that exactly 2 of them suffer from arachnophobia? 0.08666
= P(x = 2)
= (¹¹₂) x (0.05)² x (0.95)⁹
where ¹¹₂ = 11! / (2!9!) = (11 x 10) / (2 x 1) = 55
= 55 x 0.0025 x 0.630249409 = 0.086659293 = 0.0867
c) Calculate the probability that at most 1 of them suffers from arachnophobia?
P(x ≤ 1)
= P(x = 0) + P(x = 1)
= [(¹¹₀) x 0.05⁰ x 0.95¹¹] + [(¹¹₁) x 0.05¹ x 0.95¹⁰]
= (1 x 1 x 0.5688) + (11 x 0.05 x 0.598736939) = 0.5688 + 0.3293 = 0.8981
Answer:
$23.40
Step-by-step explanation:
You have to subtract $39.75 by $16.35 as $39.75 is the total and we have to find out how much the bracelet is. There is also no regrouping.