answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andre45 [30]
1 year ago
5

Thomas purchased a bag of marbles on Monday. On Tuesday he gave half of the marbles to his brother. On Wednesday he gave eight m

arbles to his sister. On Thursday he gave sixteen marbles to his other sister. Thomas had sixty marbles left. How many marbles did Thomas purchase on Monday?
Mathematics
1 answer:
kupik [55]1 year ago
6 0

Answer:

168

Step-by-step explanation:

60+16+8 is 84

84 times 2 is 168

Mark me as brainliest if this helps!

You might be interested in
Kelly blends coffee. She mixes brand A costing $6 per kilogram with brand B costing $8 per kilogram. How many kilograms of each
sukhopar [10]

Step-by-step explanation:

Let

x

be the kg of coffee of brand A in the mix and

y

be the kg of coffee of brand B in the mix.

The total kg must be

50

.

x

+

y

=

50

The cost per kg of the mix must br

$

7.20

. For this, the total cost of the mix will be

6

x

+

8

y

, so the total cost per kg of the mix will be

6

x

+

8

y

50

.

6

x

+

8

y

50

=

7.20

Now that we have our two equations, we can solve.

6

x

+

8

y

=

7.20

⋅

50

6

x

+

8

y

=

360

From the first equation, we can multiply both sides by

6

to get:

6

x

+

6

y

=

300

Subtracting, we get:

2

y

=

60

y

=

30

Thus, we need

30

kg of brand B in our mix. This means that

50

−

30

=

20

kg will be of brand A.

6 0
1 year ago
What is 78.32+6.784?
IceJOKER [234]

Answer: 85.104

Step-by-step explanation: Adding decimals is something you will use a lot. Take the time to learn it now. So when you are adding decimals there are some important things to keep in mind. 1. Line the decimals up. Let me explain. Lets do a example. Lets say its 14.5+ 15.74. The first thing you would need to do is line them up like this-->

14.5

15.74

+____

After you do that, Do you see a black space next to the 14.5? When adding decimals this is a big nono. So what you can do is add a 0. Adding a zero is only applicable when you have one number that has 1 more number(its my best way to explain it).( so like you would add a zero if your equation was like 23.5 +18.99. but you wouldn't do it if it was 17.5+19.4).  Example equation should look like this:

 14.5 0<---- add the zero!

 15.74

+____

Step 2. Put the decimal down to where it lines up. Like this:

 14.5 0

 15.74

+____

     .<------ make sure it lines up!

Step 3. Add regularly. Just ignore the decimal in the equation and just add. The answer would be 30.24. If you don't know how to add, I don't think your old enough for a brainly account:)

Step 4. Remove the zero. Zero as a number means nothing. So its ok in math to add a zero at the end of a decimal. So 4.0 is the same as 4 or 4.0000000000000. So when you have another problem, and your answer is something like 95.320, you can just remove the zero. So it would be 95.32:)

Hope I Helped! (this took me a long time to type out)

:)

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
The function shown is reflected across the y-axis to create a new function. Which is true about the domain and range of each fun
Alenkinab [10]

Answer:

D. The range stays the same but the domain changes

Step-by-step explanation:

mark brainliest

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Alisa buys a watermelon every year. The first time she bought a watermelon, it cost $2.50. She notices the price is getting more
timofeeve [1]

So the cost of water melon at year 0 is $ 2.50 since it will increase by 3% per yer

0              2.5

1              2.575

2              2.65225

3              2.7318175

4              2.813772025

So the correct statement is B. The point (4, 2.81) is on the graph.

7 0
1 year ago
a new set of slalom water skis is priced at 315.90, which is 9/10 of the original price. find the original price of the water sk
Reil [10]
\frac{315.90}{x} =  \frac{9}{10}

So, cross multiply and you get 3159.0 = 9x.
Divide by 9 to get $351.00
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Carbon–14 is a radioactive isotope that decays exponentially at a rate of 0.0124 percent a year. How many years will it take for
    12·2 answers
  • The table shows the estimated number of lines of code written by computer programmers per hour when x people are working.
    8·2 answers
  • Machines A and B always operate independently and at their respective constant rates. When working alone, Machine A can fill a p
    7·1 answer
  • If each term in the sum a1+a2+a3+...+an is either 7 or 77 and the sum equals 350, which of the following could be equal to n?A.
    5·1 answer
  • Select all the expressions that could represent the volume of a box, which is a fourth degree polynomial in variables x and y.
    11·1 answer
  • In d e f, d f equals 16 and F equal 26. Find Fe to the nearest tenth
    6·1 answer
  • Identify the domain of the function shown in the graph.
    14·1 answer
  • In a swimming competition, Peter swam 600m and Gabriel swam 2km .What is the ratio of Peter’s distance to Gabriel’s? Give your a
    15·1 answer
  • Write 3^n / 9^n-1 as a power of 3
    8·1 answer
  • A recent poll in your state shows that 25% of the vehicles are SUV’s and 10% are trucks. The poll counted 5 million SUV’s. How m
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!