The empirical rule for normal distributions states that approximately 68% of the data points lie within the range plus and minus one standard deviation of the mean.
The answer is 68%.
The area of the cross section of the column is 
Explanation:
Given that a building engineer analyzes a concrete column with a circular cross section.
Also, given that the circumference of the column is
meters.
We need to determine the area of the cross section of the column.
The area of the cross section of the column can be determined using the formula,

First, we shall determine the value of the radius r.
Since, given that circumference is
meters.
We have,

Thus, the radius is 
Now, substituting the value
in the formula
, we get,


Thus, the area of the cross section of the column is 
Answer:
<em>165ft</em>
Step-by-step explanation:
Ratio of actual walkway and a model is :
60 ( Ft ) : 15 ( in) or : 15 : 1
EF = 60 Ft,
FG = 30 Ft,
GH = 30 Ft,
HE = 45 Ft.
60 + 30 + 30 + 45 = 165 Ft
Oh dear~This can only be simplified。
15X+18y
3(5X+6Y)
That's your answer.