Answer:
True
0.08 km/ 1 min = 1 mi = 1.61 km
answer rounds to 0.05
<h2>
Answer with explanation:</h2>
As per given , we have
, n=331
Critical value for 90% Confidence interval : 
a) Confidence interval :


Hence, a 90% confidence interval for the proportion of Americans who decide to not go to college because they cannot a ord it : 
b) Margin of error : E=1.5%=0.015
Formula for sample size : 
For p =0.48 , we have

Hence, the required sample size to survey = 3002
Answer:
According to the proble, the total number of goals are 1+11+15+23 = 50: 1 by the goalkeeper, 11 by defense, 15 by midfielders and 23 by strikers.
So, each probability can be found by using standard probabilities

<h3>(a) Defense</h3>

Therefore, the defense has a probability of 22% of score that goal.
<h3>(b) Midfielders</h3>

Therefore, midfielders have a probability of 30% of scoring that goal.
<h3>(c) Strikers.</h3>

Therefore, strikers have a probability of 46% of scoring that goal.
Answer: <u>Last option</u>

Step-by-step explanation:
The z-scores give us information about how many standard deviations from the mean the data are. This difference can be negative, if the data are n deviations to the left of the mean, or it can be positive if the data are n deviations to the right of the mean.
To calculate the Z scores, we calculate the difference between the value of the data and the mean and then divide this difference by the standard deviation.
so
.
Where x is the value of the data, μ is the mean and σ is the standard deviation
In this case
:
μ = 12 $/h
= 2 $/h
We need to calculate the Z-scores for
and 
Then for
:
.
Then for
:
.
Therefore the answer is:
