Given :
A carton of 12 eggs or a carton of 18 eggs was the better buy. A carton of 12 eggs cost $2.39, and a carton of 18 eggs cost $3.39. Unit price of the 12-egg carton = ($2.39)(12 eggs) = $28.68 per egg Unit price of the 18-egg carton = ($3.39)(18 eggs) = $61.02 per egg The 12-egg carton has the lower unit cost, so it is the better buy.
To Find :
What was her first error.
Solution :
Her first error is to find Unit price of egg in each carton.
To find, unit price we should divide total amount by number of units :
Unit price for carton of 12 eggs, $ (2.39)/12 = $0.199 .
Hence, this is the required solution.
A.The sum of two products; there are two terms
Answer:
0.1x+0.15(50-x)= 50*0.12
Step-by-step explanation:
50 ml of 12% solution has 50*0.12 ml of alcohol
x ml of 10% solution has x*0.1 ml of alcohol
(50-x) ml of 15% solution has (50-x)*0.15 ml of alcohol
The equation to solve is:
Answer:
Step-by-step explanation:
Given given that
- Lower confidence interval = 7.1
- Upper confidence interval = 7.5
- As such, We are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night
Average value = LCI + UCI /2 = 7.1 + 7.5 / 2
= 7.3hours per night, so we are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night which is eventually 7.3hrs per night.
Answer:
Carbon-14 loses around 10% ( 0.1 in decimal form) of its mass, after one millennium.
Then if we start with a mass A of Carbon-14, after one millennium we will have a mass equal to:
A - A*0.1 = A*(0.9)
After another millennium, we will have a mass equal to:
A*(0.9) - A*(0.9)*0.1 = A*(0.9)^2
And so on, this is an exponential decay.
We already can see the pattern here, after x millenniums, the mass of carbon-14 will be:
M(x) = A*(0.9)^x
Now, in this problem we have 600 grams of carbon-14, then the equation for the mass will be:
y = M(x) = 600g*(0.9)^x
And the graph of this equation is shown below.