The answer is b because no x-value can repeat.
Answer: Time t = 33.0 seconds
Step-by-step explanation:
Given that the vertical distance H between the dock and the top of the boat's mast t seconds after its first peak is modeled by the function
H(t) = 5cos( 2π/3 t) − 35.5H
Where the maximum vertical distance = 5
At the down position, H(t) = 0
5cos( 2π/3 t) − (35.5/100)H = 0
5cos( 2π/3 t) − 0.355 × 5 =0
5cos( 2π/3 t) − 0.1775 = 0
5cos( 2π/3 t) = 0.1775
cos( 2π/3 t) = 0.1775/5
cos( 2π/3 t) = 0.355
2π/3 t = cos^-1 (0.355)
2π/3 t = 69.2
2πt = 69.2 × 3
2πt = 207.6
t = 207.6/2π
t = 33.0 seconds
I'll have to know what the measurements of the containers. If it is in liters, then you would just use the container with the capacity of 9 liters.
Hope this helped :)
-H
Answer:
The answer is 2
Step-by-step explanation:
The minimum number of points through which the segment is drawn is 2.
A line segment is a part of a line which is enclosed by two distinct end points, and contains every point on the line between the endpoints.
T : m
7 : 3
t + m = 600
7 + 3 = 10
7 × 60 : 3 × 60
42 : 180
texan = 42