Divide total miles by speed to get how long it will take to drive:
569 miles / 65 mi/h = 8.75 hours.
Now subtract the time it takes to drive from the total time you can travel:
9.5 hours - 8.75 hours = 0.75 hours.
You can stop for 0.75 hours.
we have
which is a cubic function.
and
.
from f(x) and g(x) we know that both are cubic and g(x) has shrink of 1 and up by 4 units in x axis .
If score of 3,540 points is 2 standard deviations above the mean score of 3,110, then:
3,110 + 2 s= 3,540
2 s = 3,540 - 3,110 = 430
s = 430 : 2
s = 215
Answer: A) The standard deviation is 215.
Answer:
The value is 
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The formula for radius of curvature is 
The design speed of the roadway is 
The value of radius of curvature considered R = 350 m
From the equation given e is the superelevation rate
Now making the subject of the formula

At R= 350

