Hello IdontKnowHowToMath,
first, converting R percent to r a decimal
r = R/100 = 3%/100 = 0.03 per year.
Solving our equation:
A = 6000(1 + (0.03 × 4)) = 6720
A = $6,720.00
The
total amount accrued, principal plus interest, from simple interest on a
principal of $6,000.00 at a rate of 3% per year for 4 years is
$6,720.00.
Answer:
0.0359
Step-by-step explanation:
Data provided:
mean values of three independent times are 15, 30, and 20 minutes
the standard deviations are 2, 1, and 1.6 minutes
Now,
New Mean = 15 + 30 + 25 = 65
Variance = ( standard deviation )²
or
Variance = 2² + 1² + 1.6² = 7.56
therefore,
Standard deviation = √variance
or
Standard deviation = 2.75
Thus,
Z-value = 
or
Z-value = - 1.81
from the Z-table
the Probability of Z ≤ -1.81 = 0.0359
The answer would be {(n^5)^2}/{(4*m^3)^2} = { n^{10} }/{16*m^6}
Answer:
The value of the printer on the first year was $ 23,750.00. On the second year it was $ 22,562.5. On the third year it was $ 21,434.38.
Step-by-step explanation:
Since the printer depreciates at a rate of 5% per year, I believe the stated equation is miss typed. Therefore I'll answer this with the correct equation that would represent that setting:

In the first year the value of the printer is:

On the second year the value of the printer is:

On the third year the value of the printer is:

The value of the printer on the first year was $ 23,750.00. On the second year it was $ 22,562.5. On the third year it was $ 21,434.38.