Answer:
the answer is c
Step-by-step explanation:
Answer:
$2278.846
Step-by-step explanation:
Given the following commision steps :
8% on first $1000;
12% next $2000;
20% on sales above $3000
Recorded sales for a week :
Monday $1500.00
Tuesday $3000.00
Wednesday $ 970.00
Thursday $4563.81
Friday $2760.42
This assu es that commision is calculated after weekly sales:
Total:
(1500 + 3000 + 970 + 4563.81 + 2760.42)
= $12794.23
8% on first $1000
0.08 × $1000 = $80
12% of $2000 = $240
20% of $(12794.23 - 3000)
= 0.2 × 9794.23
= 1958.846
Total commision for the week :
$(80 + 240 + 1958.846)
= $2278.846
Answer:
a) 0.05
b) 0.9826
c) 0.000039308
Step-by-step explanation:
a) 
b) For two minutes, the mean is doubled, hence it is 6. In order to calculate the probability of al least two calls arriving, we calculate first the probability of the complementary event: At most 1 call will arrive. For that probability, we need to sum the probabilities of 0 and 1.


Hence,

c) For five minutes the mean is 15. We need to sum the probabilities of 0, 1 and 2.


As a result,

Practically 0