The answer is -16 - 10i.
Using the distributive property on the first part, we have:
-2i*7--2i*4i + (3+i)(-2+2i)
-14i+8i² +(3+i)(-2+2i)
Using FOIL on the last part,
-14i+8i²+(3*-2+3*2i+i*-2+i*2i)
-14i+8i²-6+6i-2i+2i²
-10i+8i²-6+2i²
Since we know that i = -1,
-10i+8(-1)-6+2(-1)
-10i-8-6-2
-16-10i
Answer:
%=-7t
solution -7% per 1:00
Step-by-step explanation:
Hope this helps
Answer:
-20+1 every minute
Step-by-step explanation:
This is a result of the rules of significant figures. These are the digits of the numbers that matter. For operations involving multiplication, the product should have the same significant numbers with the least significant numbers of the given data. In this case, that would be 0.4. Since 0.4 has one significant figure, then the product should be reported with one significant number. That should be 0.1.
Answer:
160m/s
Step-by-step explanation:
The object can hit the ground when t = a; meaning that s(a) = s(t) = 0
So, 0 = -16a² + 400
16a² = 400
a² = 25
a = √25
a = 5 (positive 5 only because that's the only physical solution)
The instantaneous velocity is
v(a) = lim(t->a) [s(t) - s(a)]/[t-a)
Where s(t) = -16t² + 400
and s(a) = -16a² + 400
v(a) = Lim(t->a) [-16t² + 400 + 16a² - 400]/(t-a)
v(a) = Lim(t->a) (-16t² + 16a²)/(t-a)
v(a) = lim (t->a) -16(t² - a²)(t-a)
v(a) = -16lim t->a (t²-a²)(t-a)
v(a) = -16lim t->a (t-a)(t+a)/(t-a)
v(a) = -16lim t->a (t+a)
But a = t
So, we have
v(a) = -16lim t->a 2a
v(a) = -32lim t->a (a)
v(a) = -32 * 5
v(a) = -160
Velocity = 160m/s